Тема: Суд над Погодою
Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)
Тема: Суд над Погодою
Цілі: в ході тетралізованого дійства узагальнити знання учнів про погоду, основні її елементи, закономірності їх поєднання і наслідки прояву; розвивати пізнавальний інтерес, пробудити почуття особистої відповідальності за охорону довкілля; вчити доводити свою точку зору, пропонувати шляхи вирішення проблеми, робити висновки; виховувати культуру спілкування.
Тип уроку: узагальнення знань.
Форма уроку: урок – театралізоване дійство.
Обладнання: мультимедійна презентація.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Театралізоване дійство
Дійові особи: Погода, Суддя, Прокурор, Адвокат, Свідки, Еколог, Лікар, Метеоролог, Синоптик.
Учитель. Встати! Суд іде!
(Заходять: суддя, прокурор, секретар, адвокат, свідки, лікар займають свої місця).
Сьогодні (дата) засідання суду проведе суддя (прізвище, ім’я), секретар суду (прізвище, ім’я).
Суддя. На засідання суду запрошені: еколог, синоптик, метеоролог. Суд попереджає про відповідальність за статтею 178 Кримінального кодексу України «Завідомо неправдиве показання». Слухається справа громадянки Погоди. Введіть підсудну. Останнім часом багато говорять про погодні аномалії, які значно почастішали і спостерігаються практично на всій земній кулі. Слідством було досліджено основну властивість погоди – її мінливість. Ось що про неї говорить прислів’я: «Сім погод надворі: сіє, віє, мутить, крутить, рве, зверху ллє, знизу мете». Погода дозволяє собі змінюватися протягом року, сезону і навіть доби. Про це свідчать щоденні повідомлення.
Встановлено:
а) характерною особливістю погоди є її безперервна мінливість;
б) причиною мінливості є переміщення величезних об’ємів повітря над певною поверхнею (суходолом чи океаном) і набуття її властивостей;
в) першими вісниками зміни погоди є зміна атмосферного тиску, напрямку і швидкості вітру;
г) нерівномірне нагрівання поверхні Землі зумовлює переміщення повітряних мас.
д) уночі майже завжди температура повітря і грунту нижча, ніж удень;
е) безперервних змін зазнають прозорість неба, температура води в водоймах.
Слідство стверджує, що винуватцем усіх цих негараздів є Погода, в чому підсудна і звинувачується. Громадянко Погодо, чи маєте нарікання щодо проведення слідства?
Погода. Нарікань не маю.
Суддя. Для проголошення звинувачення слово надається прокурору.
Прокурор. Суть звинувачення громадянки Погоди детально викладено у промові судді. Прошу свідків дати показання.
Свідок 1. Я мав нагоду з своїм другом влітку відпочивати у Карпатах. Дивує те, що Погода при підйомі на гору Високий верх змінювалася кілька разів: тепло і сонячно було біля підніжжя, але чим вище підіймався я в гори, тим ставало холодніше і раптом випав дощ. Коли ж я дістався вершини, було сухо та холодно. Не вистачало теплого одягу. Я звинувачую Погоду у її непостійності та непередбачуваності.
Прокурор. Дякую. Ви вільні.
Суддя. Які пояснення дасть з цього приводу громадянка Погода?
Погода. Нічого дивного у моїй поведінці немає. Справа в тім, що температура повітря знижується приблизно на 6 С на кожен кілометр висоти. Хоч високо в горах земна поверхня одержує більше сонячного тепла, ніж біля підніжжя, проте з висотою тепло швидше випромінюється. Рекомендую всім подорожуючим у горах брати з собою теплий одяг.
Прокурор. Чи були інші негативні наслідки?
Свідок 2. Так, ваша честь. Мало того, що ми з другом отримали переохолодження в горах, так у мене ще й розболілася голова і заклало вуха. Вважаю, що моє нездужання також спричинене Погодою.
Суддя. Поясніть, громадянко Погодо, що це означає?