Тема уроку. Інтимна лірика І.Я. Франка. «Тричі мені являлася любов...»

Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)

 

Тема уроку. Інтимна лірика І.Я. Франка. «Тричі мені являлася любов...»

Мета уроку. Ознайомити учнів з інтимною лірикою І.Я. Франка, його збіркою «Зів’яле листя», намагатися з’ясувати через духовний світ та спогади про кохання життєву основу інтимної лірики поета, що став в один ряд зі світовими геніями, вчити слухати класичну музику світових геніїв, декламувати вірші; розвивати й виховувати красу взаємин, любов до поетичного і музичного слова, що лине із закоханого серця І.Я. Франка та відомих світових геніїв музики; виховувати почуття любові, красу взаємин між дівчиною та хлопцем, любов і зацікавленість до класичної музики.

Обладнання. Портрети І.Я. Франка, Ольги Рошкевич, Целіни Журовської, Ольги Хоружинської, грамзаписи творів світової класики, В. Козловського.

 

Перебіг уроку.

I.        Організаційний момент.

II.     Оголошення теми і мети уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

IV.            Вивчення нового матеріалу.

1.       Вступне слово вчителя. (Звучить Л. Бетховен. До Єлізи)

           Спробуємо сьогодні висловити власну думку щодо інтимної лірики І.Я.Франка. Адже кожна людина сприймає по-своєму рядки, які линули з серця великого Каменяра. «Астрономи твердять, що всесвіт виник з дрібного зернятка вогненої матерії, вибух якого наповнив простори зорями й планетами, хоч неможливо уявити силу, здатну вмістити програму космосу в обному зерні. Галактика творів І.Я. Франка так само народилась з пилинки вогню. На вигляд звичайна окалина, а насправді – незбагненна клітина божественного пломеню, правдива іскра Прометея, що залетіла з батькового ковадля в дитяче серце поета, вибухнула вулканами любові до праці, до правди, до свободи, заполонила його безмежну душу, обиртаючи її в безліч світил, які ще й нині ростуть, розширюють свої орбіти. В тій іскрі сприсувався біль українського народу, недаремно ж вона вибризнула з під молота в прикарпатській кузні.» (Д. Павличко).

 

           Геній Франка, власне тим геній, що живе серед нас, у наших думках, переконаннях, допомагає народові осмислити свої історичні кроки в боротьбі за незалежність.

           А боротьба за кохання? Хто перемагає в ній? Ніхто, бо вона безкінечна. Той, хто відчув її в собі, той навіки полюбив І. Франка, збагатився його любовью, яка «мов заревочервоне, займається і знову тоне на дні...»

           Він безмежна країна, яка досі немає точної наукової карти. Є в ній місцевості і дороги, добре знані кожним з шкільної парти. Але є околиці, у які спробуємо зазирнути ми, вивчаючи збірку «Зів’яле листя».

2.       «Тричі мені являлася любов.» (Звучить музика Г. Свиридова. Романс).

           Тричі являлася любов І.Я. Франку. Мабуть, тому у збірці «Зів’яле листя» є три жмутки – розділи, які поєднують вірші певного періоду життя митця.

           Звучить поезія «Тричі мені являлася любов».

           Невинною дитиною була Ольга Рошкевич, дочка священика. То був 1874 рік. Від цього часу Іван Франко залишив своє серце в селі Лолині, де мешкала родина.

           Рука писала, а серце рвалось до коханої. Вони чекали весілля. У листах жило кохання (Звучить музика Є. Доги. Мій лагідний і ніжний звір)

           Читання листів І.Франка.