Слова, близькі за значенням (синоніми). Урок з елементами театралізації
Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)
Слова, близькі за значенням (синоніми)
Урок з елементами театралізації
Мета: продовжувати знайомити учнів з близькими за значенням словами (синонімами), ознайомити з окремими фразеологізмами, вчити самостійно підбирати синоніми для редагування текстів; розвивати вміння користуватися словниками, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати доброзичливість, прагнення допомогти іншим; викликати бажання охайно та каліграфічно вести записи.
Обладнання: таблиці «Слово», «Сиди правильно», костюми казкових героїв; Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підручник для 3 кл. — К.: Освіта, 2003. — Ч. І. - 126 с.
ХІД УРОКУ
Відразу після дзвінка на урок до класу вбігає Буратіно.
Буратіно. Ой, де це я?
Учитель. Діти, хто це?
Учні. Буратіно.
Учитель. Буратіно, ти забув привітатися.
Буратіно. Ага. Доброго ранку.
Учні. Доброго ранку.
Учитель. Від кого це ти так тікаєш?
Буратіно. Та від того капосного дівчиська — Мальвіни. (Кривляється.) Ви не так сидите, ви не так тримаєте ручку, ви не каліграфічно пишете, у вас брудний зошит. (Сердито.) Набридло!
Діти, сховайте мене десь від цього дівчиська.
Учень. Ні,сховати ми тебе не можемо. Але можемо тебе навчити каліграфічно писати.
I. Актуалізація знань, умінь та навичок учнів з каліграфії.
Учитель. Діти, а які правила для цього повинен виконувати Буратіно?
Учні.
—правильно сидіти за партою, як показано на таблиці;
—правильно тримати ручку;
—правильно класти зошит;
—правильно з'єднувати букви при письмі.
Учитель. Тож, покажіть Буратіно, як ви ці правила виконуєте.
Буратіно. Дякую вам.
Учитель. Що ж, Буратіно, слідкуй за тим, як працюють діти, і намагайся записувати все так каліграфічно, як вони.
(Буратіно протягом уроку періодично проходить класом і дивиться на записи учнів.)
II. Ознайомлення із фразеологізмами.
Каліграфічний запис фразеологізму в зошит.
— Як говорять, коли людина пише некаліграфічно? (Як курка лапою.)
— Спишіть каліграфічно з дошки вислів «Писати як курка лапою».
Повідомлення довідкового бюро.
— Такі влучні вислови називаються фразеологізмами. Повідомлення про фразеологізми підготувало для нас довідкове бюро.
(Учень дає визначення: Фразеологізми — особливі стійкі словосполучення, у яких лексичне значення окремих слів частково або повністю замінене новим значенням, тому їх не можна дослівно перекладати іншою мовою. Наприклад: ведмідь на вухо наступив, світ за очі.)
Виконання вправи 144.
Робота із фразеологічним словником. (Знаходження у «Словниковій скарбничці» /Уп. О.В.Ісаєнко/ і пояснення фразеологізмів.)
— Вам необхідно знайти у словнику і пояснити фразеологізми;
• перший фразеологізм на букву Г (с. 157 — Ґавиловити — не слухати, бути неуважним);
• перший фразеологізм на букву Є ( с. 159 — єдиним фронтом — разом);
• останній фразеологізм на с. 165 (п 'яте через десяте — непослідовно);
• перший фразеологізм на с. 168 (товкти воду вступі —- повторюватись).